Dystans: około 20 km
Jak tutaj dojechać?
Najlepiej rozpocząć wycieczkę w Parczewie, do którego można dojechać bezpośrednio pociągiem z Lublina dzięki lokalnemu połączeniu. Z kolei do Lublina kursują pociągi dalekobieżne z różnych kierunków Polski przez cały rok. Wyprawę rowerową na tym etapie najlepiej rozpocząć rano. Jeśli przyjazd pociągiem wypada w godzinach popołudniowych lub o późniejszej porze, sugerujemy zaplanować tego dnia nocleg w Parczewie lub najbliższej okolicy i wybrać się na trasę następnego dnia w godzinach porannych. Po zakończeniu wycieczki w Ostrowie Lubelskim, można stąd dojechać rowerem kilkanaście kilometrów do stacji kolejowej w Lubartowie.
Charakterystyka trasy
Łącznik prowadzi przez gminy: Parczew, Dębowa Kłoda, Uścimów i Ostrów Lubelski. Ukształtowanie terenu jest płaskie. Dzięki temu trasa nie jest zbyt wymagająca. Przebiega ona przez tereny leśne, przez część historycznego Traktu Królewskiego, który jest nazywany lokalnie Gościńcem Parczewskim lub Ostrowskim.
Z wyjątkiem krótkich odcinków dróg o nawierzchni asfaltowej w granicach Parczewa i Ostrowa Lubelskiego, łącznik stanowi drogę leśną o nawierzchni nieutwardzonej. Miejscami nawierzchnia jest szutrowa lub piaszczysta, a miejscami polna.
Możliwe utrudnienia
W porze deszczowej należy liczyć się z tym, że nawierzchnia może być miejscami błotnista. A w suche dni utrudnienia podczas jazdy mogą wystąpić na odcinkach piaszczystych.
Rekomendowane miejsca odpoczynku
– przy ścieżce przyrodniczej „Bobrówka” – obszerny parking, duża wiata turystyczna z miejscem na ognisko, tablice informacyjne,
– Ostrów Lubelski – ławki (park miejski, jezioro miejskie)
Warto zobaczyć:
– ścieżka przyrodnicza „Bobrówka” – ma długość 3 km i okala pętlą staw młyński „Gościniec”. Wiedzie ona przez różne typy siedliskowe lasu, a z kilku platform widokowych można obserwować malownicze lustro wody oraz różne gatunki ptaków wodnych. Wypływająca ze stawu rzeczka Bobrówka tworzy piękną kaskadę. – pomnik upamiętniający pobyt i walkę żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej podczas II w. św.