Szlak oznaczony jest kolorem żółtym na całym przebiegu liczącym 25 km. Do szlaku najlepiej dojechać z Lublina kierując się szlakiem rowerowym oznaczonym na czerwono biegnącym z Lublina (k. skansenu) do Kazimierza Dolnego. Na 8 km w miejscu gdzie wieś Płouszowice graniczy z Dąbrowicą ustawiona jest tablic informacyjna i schemat szlaku (przed SP w Płouszowicach). Kierujemy się na drogę utwardzoną kamieniem w kierunku północnym w tzw. „Dębowy Dół”. Droga kamienna po około 600 metrach przechodzi w drogę asfaltową, która poprowadzi nas przez wieś Płouszowice Kol. tzw. Kopanina. Kolonia ta powstała w początku XX wieku na terenie dawnego lasu dębowego po jego wykarczowaniu. Resztki tego lasu widoczne są w postaci samotnie rosnących olbrzymich dębów. W 1915 r. była to droga którą legiony Piłsudskiego docierały na pole bitwy pod Jastkowem. W górnym odcinku tej drogi obok wiekowego dębu stoi stara chatka pamiętająca 1915 r. Wg przekazów ustnych mieścił się tam szpital polowy legionistów.
Kierujemy się drogą asfaltową skręcając w lewo po czym w prawo na szosę powiatową. W dole po prawej stronie widać panoramę Jastkowa. Jest to miejsce bitwy pod Jastkowem w 1915 r. Po kilkuset metrach na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę asfaltową kierując się do miejscowości Stawki (pn. cz. wsi Płouszowice) i dalej krętą asfaltową drogą w kierunku Tomaszowic. Nie dojeżdżając do lip w Tomaszowicach skręcamy w prawo; przez wieś Tomaszowice. Mijamy po drodze remizę OSP i dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową Tomaszowice – Jastków. Kierujemy się w prawo pod górkę i po pokonaniu zakrętu zjeżdżamy z asfaltu w lewo kierując się w kamienistą drogę. Dojeżdżamy do miejscowości Moszna tzw. Czarne Pomiary. Nazwa wiążę się prawdopodobnie z dramatycznymi epizodami z okresu przeprowadzania reformy rolnej. Dawniej był tu las i dwór z gorzelnią. Kierujemy się drogą kamienną pomiędzy rosnącymi olszynami wzdłuż prawego, bezimiennego dopływu Ciemięgi.
Po pokonaniu kilku zakrętów wyjeżdżamy na otwarty odcinek drogi i dojeżdżamy do skrzyżowania z nieutwardzoną drogą powiatową Moszna – Ożarów. W oddali po lewej stronie widać dworek z 1885. Obecnie w rękach prywatnych, kiedyś była tu szkoła podstawowa. Zgodnie z oznaczeniem szlaku kierujemy się w prawo i dojeżdżamy do skrzyżowania (droga asfaltowa na wzgórzu) Kierujemy się w lewo w kierunku zachodnim. Przekraczamy rz. Ciemięgę i rozległe łąki kierując się na drogę powiatową Sadurki – Garbów w kierunku północnym na Garbów. Po drodze mijamy miejscowość Ożarów i dojeżdżamy do Ługowa. Tutaj koło sklepu i remizy OSP zauważamy tablicę informującą o skrzyżowaniu ze szlakiem zielonym biegnącym po terenie gminy Garbów. W głębi parku ze stawem po prawej stronie widoczny jest parterowy dworek zbudowany z drewna modrzewiowego z II połowy XIX w. Dawniej była tu oranżeria i alejki z rzędami kasztanowców. Obecnie w rękach prywatnych. Przy obiekcie tym kierujemy się w prawo w asfaltową drogę gminną, która poprowadzi nas przez pola do wsi Wysokie. Wieś położona jest na lewym wysokim brzegu rz. Ciemięgi. Stąd pochodzi nazwa wsi. W XV wieku była to wieś szlachecka.
Po minięciu wsi zjeżdżamy z góry i kierujemy się w prawo na południe, dojeżdżając drogą powiatową do wsi Sługocin. Po prawej widać pozostałości po wiatraku oraz w oddali dworek w Moszenkach. Ten niewielki ośrodek dworski z przełomu XIX i XX został przekazany przez właścicieli pod szkołę, która funkcjonowała do lat 90 tych XX wieku. Obecnie dworek jest rekonstruowany. W m. Sługocin kierujemy się w lewo w kierunku wschodnim przez wieś. Malowniczo położona asfaltowa droga gminna wzdłuż rz. Ciemięgi poprowadzi nas do gruntowej drogi którą przez pola dojedziemy do wsi Zofijówka. Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na piękną panoramę rozciągającą się na dolinę rz. Ciemięgi. Zofiówka to zachodnia cz. wsi Józefin położona w kotlinie pomiędzy wzgórzami. Doliną dojedziemy do rzeki Ciemięgi i następnie do wsi Sieprawice. Wjeżdżamy na drogę powiatową Jastków – Sieprawice w kierunku wschodnim i udajemy się do Jastkowa w okolicach dawnych zabudowań folwarcznych (obecnie gospodarstwo JUNGu). Tutaj wyjeżdżając na asfaltową drogę powiatowa po lewej mamy park w którym mieści się dwór – siedziba urzędu gminy oraz tablica informacyjna kierująca nas do odcinka północnego szlaku rowerowego biegnącego przez gminę Jastków. Udając się natomiast w prawo, w górę drogi powiatowej dojedziemy do szlaku żółtego zamykając pętlę przejazdu w m. Stawki