Zielony szlak rowerowy w formie pętli po gminie Niemce ma długość 52 km. Trasa szlaku w większości (około 80%) przebiega po drogach utwardzonych (asfaltowych i betonowych). Dłuższe odcinki dróg gruntowych prowadzą przez Lasy Kozłowieckie, pomiędzy miejscowościami Kawka, Nowy Staw i Rudka Kozłowiecka. Szlak wyznaczono w terenie lekko pofalowanym, z niewielkimi przewyższeniami (od 170 m n.p.m. do 220 m n.p.m.). Miejscami, na niewielkich odcinkach, szczególnie w dolinie Ciemięgi, występują ponadprzeciętne różnice wysokości. Na odcinkach dróg gruntowych po opadach deszczu i roztopach pojawiają się liczne i duże kałuże. Północną część szlaku poprowadzono przez tereny otwarte oraz odcinki leśne w rejonie Lasów Kozłowieckich. W południowej części szlaku znajduje się interesująca dolina rzeki Ciemięgi.
Szlak przebiega w okolicach następujących miejscowości: Wola Niemiecka, Nowy Staw, Nasutów, Kawka, Pryszczowa Góra, Osówka, Majdan Krasieniński, Stoczek Kolonia, Jakubowice Konińskie Kolonia, Dys.
Obiekty i miejsca warte zobaczenia:
– w Dysie warto zobaczyć kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela z XVI wieku.
– w okolicach Stoczka- Kolonii zwraca uwagę Aleja Kasztanowa.
– w Krasieninie, około 1400 m od szlaku, warto zobaczyć kościół p.w. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana z XVII w.
– na skraju miejscowości Nowy Staw znajduje się Cmentarz powstańców z 1863. Dojazd do cmentarza, znajdującego się około 200 m od szlaku, jest oznakowany.
– Kozłowiecki Park Krajobrazowy o powierzchni 4018,5 ha to zwarty kompleks leśny, któremu towarzyszą śródleśne łąki, stawy i bagienka. Park jest największym w pobliżu Lublina kompleksem leśnym. Obszar ten posiada szereg elementów przyrodniczych zbliżonych do krajobrazu naturalnego. Ochronie podlega tu m.in.: dąb bezszypułkowy (objęty ochroną rezerwatową w rezerwacie Kozie Góry), nasięźrzał pospolity, widłak jałowcowaty, modrzewnica zwyczajna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, wielosił błękitny, tojad dzióbaty, listera jajowata, turówka leśna, grzybienie białe i północne, grążel żółty, żabiściek pływający oraz zimoziół północny (gatunek borealny) czy wielosił błękitny. Faunę parku reprezentują: bocian czarny, pustułka, dzięcioł czarny, bielik, orlik krzykliwy, kania, kraska, dudek, muchołówka, ale także daniele, jelenie, sarny, dziki czy łosie.