Dystans: około 68 km
Jak tutaj dojechać?
Do Lubartowa można bezpośrednio dojechać pociągiem z Lublina dzięki lokalnemu połączeniu. Z kolei do Lublina kursują pociągi dalekobieżne z różnych kierunków Polski przez cały rok. Wyprawę rowerową na tym etapie najlepiej rozpocząć rano. Jeśli przyjazd pociągiem wypada w godzinach popołudniowych lub o późniejszej porze, sugerujemy zaplanować tego dnia nocleg w Lubartowie lub najbliższej okolicy i wybrać się na trasę następnego dnia w godzinach porannych.
Charakterystyka trasy
Siódmy etap głównej pętli Krainy Rowerowej przebiega przez gminy: Lubartów, Niedźwiada, Siemień, Parczew, Dębowa Kłoda, Uścimów i Ostrów Lubelski. Ukształtowanie terenu jest płaskie. Dzięki temu trasa nie jest zbyt wymagająca. Prowadzi obok Stawu Siemieńskiego zbudowanego przez jeńców tatarskich w I połowie XVII w., Parczew, przez rozległy kompleks Lasów Parczewskich i malowniczymi terenami Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Trasa umożliwia wiele wariantów wycieczek rowerowych i można ją dostosowywać do własnych potrzeb oraz możliwości.
Trasa prowadzi drogami o nawierzchni asfaltowej. Na odcinku drogi wojewódzkiej nr 815 z Lubartowa do Siemienia oraz wzdłuż drogi powiatowej z Siemienia do Parczewa jest wydzielona droga asfaltowa dla rowerzystów. Pozostała część trasy przebiega głównie drogami lokalnymi o niskim lub średnim natężeniu ruchu.
Etap siódmy kończymy w Ostrowie Lubelskim. W tej miejscowości lub w najbliższej okolicy (do 5 km) można zaplanować noclegi w agrokwaterach lub pensjonatach.
Możliwe utrudnienia
Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy na odcinku 5 km drogi wojewódzkiej nr 813 wyjeżdżając z Parczewa w kierunku miejscowości Laski. Tutaj natężenie ruchu samochodów nie jest duże, ale nieco większe niż na pozostałej trasie.
Rekomendowane miejsca odpoczynku
– Siemień – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami w pobliżu Stawu Siemień,
– Parczew – ławki, samoobsługowe stacje naprawy rowerów, ładowarki solarne, pumptrack, skatepark, sklepy i punkty gastronomiczne (Plac Wolności),
– Lasy Parczewskie – w dwu miejscach wiaty wypoczynkowe ze stolikami i ławeczkami, miejsca na ognisko, tablice informacyjne, ścieżka edukacyjna,
– Białka – wiata, ławki, tablice informacyjne, pomosty nad jeziorem, punkty gastronomiczne i noclegi,
– Stara Jedlanka – wiaty, ławki, pomost nad jeziorem, restauracja (Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna Ryba”),
– Ostrów Lubelski – ławki (park miejski, jezioro miejskie)
Warto zobaczyć:
Siemień – wieś, siedziba gminy Siemień. Miejscowość położona w malowniczej dolinie rzek: Piskornicy i Piwonii, dopływów Tyśmienicy.
– Gospodarstwo Rybackie Siemień o powierzchni stawów ponad 800 ha, producent ryb, szczególnie karpia, ale także amura, tołpygi, suma, szczupaka i karasia. Dostępne łowisko dla wędkarzy i sklep firmowy z rybami,
– zabytkowy park i zespół dworski rodziny Zaorskich z murowanym dworkiem z ok. 1870 r. Jedno z pomieszczeń przeznaczono na Izbę Pamięci Rybactwa, w której zgromadzono dawny sprzęt rybacki i kłusowniczy. W 1899 r. rodzina Zaorskich wzniosła na rzece Tyśmienicadwupiętrowy młyn wodny z czerwonej cegły z wysokim użytkowym poddaszem. Pozostał jednym z niewielu obiektów, gdzie znajduje się kompletne wyposażenie typowe dla młynów gospodarczych z I połowy XX wieku.
Parczew – należy do najstarszych miast Lubelszczyzny, siedziba gminy Parczew i powiatu parczewskiego. Prawa miejskie otrzymał Parczew w 1401 r. z rąk króla Władysława Jagiełły, rozwój zawdzięczał położeniu na pograniczu ziem Polski i Litwy, na szlaku łączącym Wilno z Krakowem, zwanym dzisiaj jako „Szlak Jagielloński”.
– Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Chrzciciela – neogotycka bazylika kolegiacka wybudowana w latach 1905–1913. Posiada dwie strzeliste wieże (ponad 60 m). Ołtarz główny zdobi obraz Matki Bożej z Gruszką autorstwa nieznanego malarza szkoły flamandzkiej. Uhonorowano go koronami papieskimi, a Matka Boża otrzymała tytuł Królowej Rodzin. Wnętrze kościoła zdobi polichromia i witraże. Do najcenniejszych zabytków kościoła należą: ornat z motywem biblijnym z XVI wieku wyszyty przez pierwszą żonę Zygmunta Augusta Elżbietę Habsburżankę oraz klasycystyczna monstrancja z 1788 r. fundacji Jana i Marianny Koczurów. Obok kościoła znajduje się kamienna Droga Krzyżowa i najstarszy zabytek Parczewa – barokowa dzwonnica z 1675 r. o konstrukcji ramowo-słupowej.
– zachowany średniowieczny układ centrum miasta, wpisany do rejestru zabytków. Istotnym jego elementem kompozycyjnym jest dawny rynek, Plac Wolności, usytuowany pomiędzy równoległymi do rzeki Piwonii ulicami. Dzisiaj znajdujemy tu posąg przedstawiający królewskiego jelenia, nawiązujący do herbu miasta, posąg króla Władysława Jagiełły, makietę XVI w. miasta z opisem systemem Braille’a w językach: polskim i angielskim oraz zabytkową halę targową, nawiązującą do dawnych jatek i kramów handlowych.
– zachowane obiekty związane z osadnictwem społeczności żydowskiej: dawna Bożnica (synagoga) z 2 poł. XIX w., Mykwa – dawna rytualna łaźnia z początku XX w. i dawny cmentarz żydowski (kirkut).
Lasy Parczewskie – rozległy kompleks leśny na terenie Polesia Lubelskiego, w dolinie rzeki Tyśmienicy. Dawniej przez Puszczę Parczewską prowadził szlak królewski z Krakowa przez Lublin, Parczew, Brześć do Wilna. Leśne ostępy, oprócz znaczenia gospodarczego, były też areną walk o niepodległość w okresie powstań narodowych. Toczyły się tu bitwy w czasie Powstania Styczniowego, I w. św. i wojny polsko-bolszewickiej. Lasy stanowiły bazę dla wielu ugrupować partyzanckich II w. św. i były schronieniem dla ukrywającej się ludności żydowskiej zw. „Bazarem”. Znajdziemy tu też rezerwaty przyrody: Jezioro Obradowskie, Królowa Droga, Lasy Parczewskie oraz Torfowisko przy Jeziorze Czarnym.
Białka – wieś w gminie Dębowa Kłoda,miejscowość turystyczna malowniczo położona wśród lasów, jezior i stawów. Można tu znaleźć miejsca noclegowe w ośrodkach wypoczynkowych, domkach letniskowych lub na polach kempingowych i namiotowych. Większość funkcjonuje głównie w okresie letnim, ale jest tu też hotel całoroczny. Walory turystyczne Białka zawdzięcza pięknemu i malowniczemu Jezioru Bialskiemu.
Ostrów Lubelski –miasto, siedziba gminy Ostrów Lubelski, położone nad rzeką Tyśmienicą, któremu prawa miejskie nadał już król Zygmunt Stary w 1548 r.
– Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z poł. XVIII w. – w świątyni znajdują się dwa drewniane relikwiarze, z relikwiami św. Urszuli i bł. Wincentego Kadłubka. W części centralnej jest zawieszony obraz Matki Bożej Ostrowskiej, uznawany za cudowny,
– Jezioro Miejskie – naturalny płytki zbiorniki wodny. Na brzegach baza gastronomicznąa pola namiotowe, parkingi, place zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej oraz miejsce wyznaczone do kąpieli z pomostem spacerowym.
Inne szlaki rowerowe i propozycje wycieczek
– wycieczka na dystansie 20 km Łącznikiem z Parczewa do Ostrowa Lubelskiego.