Dystans: około 62 km
Jak tutaj dojechać?
Do Ryk można bezpośrednio dojechać pociągiem z Dęblina dzięki lokalnemu połączeniu. Do Dęblina kursują pociągi dalekobieżne z różnych kierunków Polski przez cały rok. Wyprawę rowerową na tym etapie najlepiej rozpocząć rano. Jeśli przyjazd pociągiem wypada w godzinach popołudniowych lub o późniejszej porze, sugerujemy zaplanować tego dnia nocleg w Rykach lub najbliższej okolicy i wybrać się na trasę następnego dnia w godzinach porannych.
Charakterystyka trasy
Etap piąty głównej pętli Krainy Rowerowej przebiega przez gminy: Ryki, Nowodwór, Krzywda, Adamów, Ułęż, Jeziorzany i Kock. Ukształtowanie terenu nie stwarza większych problemów podczas podróży rowerem.
Trasa prowadzi drogami lokalnymi o niskim natężeniu ruchu samochodów. W większości są to drogi o nawierzchni asfaltowej. Nawierzchnia inna niż asfaltowa występuje:
– na odcinku około 2 km za miejscowością Charlejów nawierzchnia jest gruntowa;
– na odcinku około 2 km za miejscowością Krępa nawierzchnia jest gruntowa.
Etap piąty kończymy na rynku w Kocku. W tej miejscowości lub w najbliższej okolicy (do 5 km) można zaplanować noclegi w hotelu, agrokwaterach lub pensjonatach.
Możliwe utrudnienia
Występują na wymienionych wyżej odcinkach z nawierzchnią gruntową. Należy zachować szczególną ostrożność na przejazdach kolejowych oraz podczas przejazdu przez drogę krajową nr 48 na drugą stronę w miejscowości Krępa. Występuje na niej duży ruch samochodów.
Rekomendowane miejsca odpoczynku
– Rososz – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami,
– Wola Okrzejska – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami,
– Woła Gułowska – przy Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.
Warto zobaczyć:
Rososz – dawna wieś królewska notowana od XVI w., położona w gminie Ryki:
– zabytkowy dworek z II poł. XIX w., w którym mieszkali Jan i Kunegunda Falińscy, dziadkowie Leona Wyczółkowskiego. Ten wybitny malarz przebywał tutaj w dzieciństwie. Jako artysta w Rososzy namalował portret swojej babki, obraz ceniony przez znawców.
Leopoldów – wieś znajdująca się w gminie Ryki:
– Izba Pamięci Kolejnictwa Węzła Dęblin – można zobaczyć eksponaty związane z historią i pracą na kolei,
– zabytkowa stacja z czasów budowy Nadwiślańskiej Drogi Żelaznej w latach 70-tych XIX w. przez Leopolda Kronenberga, ówczesnego magnata finansowego.
Okrzeja – wieś w gminie Krzywda w powiecie łukowskim. Uzyskała lokację miejska w II poł. XV w., została zdegradowana w II poł. XVII w.:
– kopiec pamięci Henryka Sienkiewicza – o podstawie średnicy 45 m i wysokości 15 m, ręcznie usypany przez mieszkańców okolicznych wsi z 8 tys. m3 ziemi zwożonej z wielu miejsc związanych z pisarzem, nawet z Ameryki. Zaczęto go sypać w 1932 roku, a skończono w 1938 r.
– barokowo-klasycystyczny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – wzniesiony w 1469 r., spalony w 1726 r., a odbudowany w latach 1790–1793 przez Teresę z Lelewelów Cieciszowską, prababkę H. Sienkiewicza. W kościele tym odbył się ślub rodziców H.Sienkiewicza – Stefanii Cieciszowskiej z Józefem Kalasantym Sienkiewiczem, a 7 maja 1846 r. został tu ochrzczony Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, przyszły pisarz,
– pomnik Tadeusza Kościuszki – upamiętnia 220. rocznicę narady, jaką odbył w Okrzei przed bitwą pod Maciejowicami. Usytuowany na terenie parku, naprzeciwko kościoła. W Okrzei Kościuszko znalazł się ponownie, po przegranej bitwie, gdzie (tym razem jako więzień) leczył rany odniesione pod Maciejowicami
Wola Okrzejska – wieś w gminie Krzywda w powiecie łukowskim, rodzinna miejscowość Henryka Sienkiewicza:
– Muzeum Henryka Sienkiewicza – powstało w 1965 r. w dworku (z I poł. XIX w.) należącym do Felicjanny Cieciszewskiej, babki pisarza. Jest otoczone XIX-wiecznym parkiem, w którym znajdują się liczne drewniane rzeźby naturalnej wielkości wykonane przez lokalnych twórców przedstawiające bohaterów powieści Sienkiewicza (m.in. Zagłoba, Staś i Nel, Janko Muzykant i in.).
Wola Gułowska – wieś położona w gminie Adamów w powiecie łukowskim:
– zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych, II poł. XVII w., w tym barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w latach 1659-1780. Klasztor skasowany przez władze carskie w 1864 r., odzyskany przez zakonników w 1924 r. Obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Patronki Żołnierzy Września.
– Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków – założone w 1989 r., wielofunkcyjna placówka kulturalna z nowoczesnym multimedialnym muzeum poświęconym ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 r.
Kock – miasto, siedziba gminy miejsko-wiejskiej:
– pałac klasycystyczny księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej z 1780 r. wybudowany w miejscu poprzedniej rezydencji obronnej Firlejów, z częściowym wykorzystaniem jej murów. Pałac jest otoczony parkiem geometryczno-krajobrazowym,
– klasycystyczny kościół pw. NMP zbudowany w l. 1779-1782, głównie z dotacji Anny Jabłonowskiej. Współcześnie w obszernych odnowionych podziemiach kościoła parafialnego jest urządzone wielokulturowe Muzeum Parafialne,
– rynek miejski – zachowane do dzisiaj rozplanowanie z XVIII w. placu rynkowego i przyległych ulic,
– Muzeum Historii Kocka – multimedialna placówka powstała w 2017 r., w 600-lecie nadania praw miejskich Kockowi, znajduje się w budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej z widocznym na elewacji muralem o tematyce militarnej,
– Dom Cadyka – wzniesiony w II poł. XIX w., zwany „rabinówką”, jeden z najstarszych drewnianych domów w Kocku z charakterystyczną wieloboczną wieżyczką. Mieszkał tam Józef Morgenstern, prawnuk znanego cadyka żydowskiego Menachema Morgensterna,
– cmentarz wojskowy i pomnik gen. Franciszka Kleeberga, którego kilkumetrowa postać wykonana w granicie, stoi na ziemnym szańcu,
– cmentarz żydowski z XVIII w. – najstarsza zachowana mogiła pochodzi z 1819 r.
Inne szlaki rowerowe i propozycje wycieczek
– dwudniowa wycieczka główną pętlą szlaku Ziemi Łukowskiej (razem prawie 113 km), którą można rozpocząć np. w Okrzei i udać się w kierunku Woli Okrzejskiej, a następnie Woli Gułowskiej, Adamowa, Trzebieszowa, Żdżar, Stoczka Łukowskiego, Woli Mysłowskiej i powrót do Okrzei.