Dystans: około 57 km

Jak tutaj dojechać?

Do Piotrawina można dojechać wyłącznie samochodem drogą wojewódzką nr 825. Jeśli ten etap wycieczki chcemy rozpocząć rano, warto dzień wcześniej zaplanować tutaj lub w najbliższej okolicy nocleg w agrokwaterze lub pensjonacie.

Charakterystyka trasy

Ten etap przebiega przez gminy: Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, gminę wiejską Puławy i miasto Puławy.

Ukształtowanie terenu jest umiarkowane, a miejscami górzyste – większe wzniesienia szczególnie na odcinku Dobre – Kazimierz Dolny. Trasa bardzo malownicza, przebiegająca przez rezerwat przyrodniczy Skarpa Dobrska oraz wzdłuż Małopolskiego Przełomu Wisły. Należy przeprawić się przez Wisłę promem, który funkcjonuje w sezonie od maja do września.

Trasa prowadzi drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu samochodów. W większości są to drogi o nawierzchni asfaltowej. Nawierzchnia inna niż asfaltowa występuje w następujących miejscach:

– Kosiorów – Polanówka – droga gruntowa utwardzona,

– Dobre – Podgórz – droga utwardzona płytami gruntowa, duże i niebezpieczne przewyższenie,

– Podgórz – Mięćmierz – odcinek gruntowy (problem z jazdą po deszczu), należy zachować ostrożność po opadach deszczu, duża różnica wzniesień,

– Kazimierz Dolny – do przeprawy promowej przez Wisłę (do Janowca) droga po płytach betonowych,

– w Janowcu na wzniesieniu wzdłuż muru zamkowego na odcinku kilkuset metrów nawierzchnia drogi brukowa,

– z Janowca do miejscowości Oblasy droga gruntowa przez las,

– na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 743 w Kolonii Góra Puławska do miejscowości Góra Puławska droga gruntowa przez las.

Etap trzeci kończymy w Puławach przy Marinie. W mieście są duże możliwości jeśli chodzi o zaplanowanie noclegu w hotelach czy na polu namiotowym.

Możliwe utrudnienia

Cała trasa z przewyższeniami ale bez większych utrudnień. Za miejscowością Dobre stromy wjazd w wąwozie,  droga utwardzona kostką i płytami. Warto prowadzić rower i podziwiać efekty erozji skał lessowych. Na odcinku od punktu widokowego na „Kosmolanej Górze” (rezerwat Skarpa Dobrska) do miejscowości Podgórz jest stromy zjazd. Należy zachować ostrożność i jechać powoli. W Podgórzu skrzyżowanie z drogą powiatową. Na odcinku od Podgórza do Mięćmierza trasa poprowadzona drogą gruntową, pod deszczu jest ślisko. Ostre zjazdy i podjazdy zrekompensowane są przepięknym widokiem na zamek w Janowcu i dolinę Wisły. Przed Puławami na starym moście na Wiśle należy zachować ostrożność.

Rekomendowane miejsca odpoczynku

– Janiszów – wiata ze stołami i ławeczkami, tablica informacyjna;

– Żmijowiska – wiata ze stołem i ławeczkami na Grodzisku w Żmijowiskach;

– Dobre – sklep koło Remizy OSP Dobre;

– Podgórz – wiata ze stołami i ławeczkami nad rzeką Chodelką oraz wiata ze stołami i ławeczkami i tablicą informacyjną przy drodze do Mięćmierza (na wzniesieniu, obok dawnej szkoły);

– Kazimierz Dolny – na wale wiślanym są siedziska, a bliżej centrum miasteczka liczne bary, kawiarnie, restauracje;

– Janowiec – w centrum miejscowości ławeczki, restauracje; a kilkadziesiąt metrów od bramy wjazdowej w kierunku zamku wiata wypoczynkowa dla rowerzystów z ławeczkami i stolikami;

– Nasiłów – wiata wypoczynkowa dla rowerzystów z ławeczkami i stolikami;

– miasto Puławy – wiata wypoczynkowa dla rowerzystów z ławeczkami i stolikami, liczne lokalne gastronomiczne.

Warto zobaczyć

Piotrawin – wieś w gm. Łaziska, na skarpie Małopolskiego Przełomu Wisły. Atrakcje turystyczne w tej miejscowości zostały wymienione w przewodniku w opisie do Etapu 2.

Żmijowiska – wieś w gm. Wilków:

obronny gród z końca IX w., najmniejsze z grodzisk w Kotlinie Chodelskiej zajmujące powierzchnię 1,5 ha.;

Zagłoba – wieś w gm. Wilków:

kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w stylu zakopiańskim;

Wólka Polanowska – wieś w gm. Wilków:

kaplica św. Barbary z 1743 r. w Polanówce;

Dobre – wieś w gm. Wilków u podnóża Skarpy Dobrskiej:

– początek rezerwatu Skarpa Dobrska znajdujący się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego;

WIDOK ZE SKARPY DOBRSKIEJ NA DOLINĘ WISŁY

Podgórz – malowniczo położona wieś w gm. Wilków:

rezerwat przyrody Skarpa Dobrska znajdujący się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, przepiękne wąwozy lessowe. Z „Kosmolanej Góry” rozpościera się widok na Kotlinę Chodelską, Małopolski Przełom Wisły. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Góry Świętokrzyskie.

Mięćmierz – dawna flisacka wioska, malowniczo położona u zbiegu trzech jarów. Jej historia sięga początków XV w. Przez całe stulecia była domem wiślanych rybaków i flisaków. Dziś wioska ma charakter skansenu. W centrum znajdują się stare chałupy pokryte strzechą, a w pobliżu punkt widokowy „Albrechtówka” z panoramą na dolinę Wisły oraz rezerwat przyrody „Krowia Wyspa”.

Kazimierz Dolny – miasto posiadające prawa miejskie od pierwszej połowy XIV w., dawniej przez wieki ważny ośrodek handlowy (zwany małym Gdańskiem)na szlaku wiślanym, dziś siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kazimierz Dolny. Miasteczko nazywane perłą renesansu lubelskiego stanowi zespół zabytkowy uznany za Pomnik historii zarządzeniem Prezydenta RP w 1994 r. Polecane m.in.:

Duży Rynek z kamienicami braci Przybyłów,

Góra Zamkowa – wieża strażnicza z XIII w. i ruiny zamku z XIV-XVI w.,

kościół farny z drugiej połowy XVI w. ,

Góra Trzech Krzyży – z panoramą na miasteczko i przełom Wisły,

klasztor Reformatorów z XVII w.,

kościół św. Anny i szpital św. Ducha dla ubogich z XVII w.

– zachowane renesansowe spichlerze,

Muzeum Sztuki Złotniczej,

– wąwóz Korzeniowy Dół,

– wapienny stok Albrechtówka (w pobliżu przeprawy promowej do Janowca) z panoramą na wieś Mięćmierz i przełom Wisły.

Kazimierz Dolny – Panorama

Janowiec – uzyskał lokację miejską w XVI w., stracił prawa miejskie w 1869 r., dziś jest siedzibą gminy wiejskiej Janowiec. Jest połączony przeprawą promową przez Wisłę z Kazimierzem Dolnym.

zamek z pierwszej połowy XVI w. wybudowany przez Mikołaja i Piotra Firlejów; przez wieki należał do rodów szlacheckich: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich,

kościół gotycki z XIV w. przebudowany w stylu renesansowym,

zabytkowy zespół dworski z barokowym dworem i budynkami gospodarczymi

Puławy – uzyskały prawa miejskie w 1906 r., dziś siedziba gminy miejskiej Puławy i powiatu puławskiego, ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i turystyczno-kulturalny.

zespół pałacowo-parkowy z XVII-XVIII w. należący do rodów: Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich, w tym m.in.:

pałac Czartoryskich w stylu klasycystycznym,

Świątynia Sybilli – pierwsze w Polsce muzeum utworzone w 1801 r. przez Izabelę Czartoryską,

Dom Gotycki, kościół Wniebowzięcia NMP wzorowany na rzymskim Panteonie, Pałac Marynki, Brama Rzymska wzorowana na Łuku Tytusa w Rzymie, Domek Grecki i Domek Żółty.

Inne szlaki rowerowe i propozycje wycieczek

– wycieczka szlakiem koloru żółtego „Kazimierze Dolny – Opole Lubelskie – Bęczyn” – długość około 68km, powrót do Bęczyna. Trasa łączy się również ze szlakiem rowerowym koloru zielonego „Małopolski Przełom Wisły”, szlakiem rowerowym koloru czarnego „Opole Lubelskie-Solec nad Wisłą”. Szlak ten łączy się w miejscowości Solec nad Wisłą ze szlakami rowerowymi województwa mazowieckiego. Trasa przebiega również częściowo śladami szlaku rowerowego koloru zielonego „Małopolski Przełom Wisły”, szlaku rowerowego koloru czerwonego „Kazimierz Dolny-Kraśnik”, szlaku rowerowego koloru niebieskiego „Dolina Chodelki”, tworząc liczne pętle.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.