Jak tutaj dojechać?
Niestety do Wrzelowca nie ma połączenia kolejowego. Do tej wioski można dojechać wyłącznie samochodem drogą wojewódzką nr 824. Jeśli ten etap wycieczki chcemy rozpocząć rano, warto dzień wcześniej zaplanować tutaj lub w najbliższej okolicy nocleg w agrokwaterze lub pensjonacie.
Charakterystyka trasy
Trasa przebiega przez gminę Opole Lubelskie, następnie Urzędów, Józefów nad Wisłą i Łaziska. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Występują przewyższenia, ale bez większych utrudnień. Odcinek bardzo atrakcyjny ze względu na wiele punktów widokowych oraz miejsc zabytkowych. W sezonie występuje tutaj wiele plantacji owoców miękkich (m.in. porzeczek, malin) i sadów jabłkowych.
Trasa prowadzi drogami lokalnymi o średnim natężeniu ruchu samochodów. W większości są to drogi o nawierzchni asfaltowej. Nawierzchnia inna niż asfaltowa występuje:
– z Wrzelowca do drogi powiatowej (łączącej Kol. łaziska z drogą wojewódzką nr 824) – odcinek gruntowy przez las,
– od skrzyżowania drogi wojewódzkiej 824 z drogą leśną, biegnącą do miejscowości Góry Kluczkowickie,
– Bęczyn – Chruślanki Mazanowskie – odcinek gruntowy biegnący przez las,
Etap drugi kończy się w Piotrawinie. W tej miejscowości lub w najbliższej okolicy (do 5 km) można zaplanować noclegi w agrokwaterach lub pensjonatach.
Możliwe utrudnienia
Cała trasa z przewyższeniami ale bez większych utrudnień. Należy uważać na odcinku od skrzyżowania drogi wojewódzkiej 824 z drogą leśną biegnącą do Gór Kluczkowickich. Droga utwardzona kamiennym brukiem, bardzo śliska po deszczu.
Rekomendowane miejsca odpoczynku
– Kluczkowice Osiedle – Muzeum Regionalne w Kluczkowicach, mieszczące się w dawnym pałacu Kleniewskich;
– Bęczyn – ośrodek garncarski Gajewskich;
– Chruślanki Józefowskie – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami, tablica informacyjna;
– Rybitwy – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami, tablica informacyjna;
– Kaliszany Kolonia – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami, tablica informacyjna;
– Piotrawin – restauracja w pałacu z tarasem, ławeczki przed pałacem.
Warto zobaczyć
Wrzelowiec – miejscowość założona w 1543 r. przez Mikołaja Wrzelowskiego. Utraciła prawa miejskie w 1824 roku. Występują liczne domy drewniane i murowane z białego kamienia w tzw. stylu powiślańskim (połączenie czerwonej cegły z białym kamieniem).
– klasycystyczny kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej w kształcie ośmioboku nakrytego kopułą z latarnią oraz dwoma przybudówkami. Obok zabytkowa plebania i organistówka. Na terenie cmentarza znajduje się kaplica grobowa Kleniewskich;
– źródło Potoku Wrzelowieckiego – bardzo wydajne źródło wód kredowych. Do źródła można dojść z centrum Wrzelowca ul. Kościelną. Zdaniem miejscowych woda ma uzdrowicielską moc.
– drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX w.
Urzędów – miasto królewskie założone na początku XV w., dziś siedziba gminy miejsko-wiejskiej Urzędów.
– XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja i św. Otylii
– w centrum zachowana dawna małomiasteczkowa zabudowa ze starym zajazdem i chałupami z przełomu XIX/XX w
– Bęczyn – zagroda garncarska rodziny Gajewskich, okolice urzędowa słyną z tradycji garncarskich sięgających XVI w.
Rybitwy – wieś w gminie Józefów nad Wisłą;zespół kościelny obejmujący:
– kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych wybudowany w stylu renesansu lubelskiego w latach 1613-1631 z fundacji Katarzyny Ossolińskiej i Zbigniewa Sieneńskiego oraz jego żony Krystyny z Uhrowieckich wraz z dobudowaną w 1842 r. do ściany wschodniej świątyni neogotycką kaplicą grobową hr. Ksawerego Franciszka Niesiołowskiego,
– neogotycka dzwonnica oraz bramka wykonana w 1927 r.
Chruślina – wieś w gminie Józefów nad Wisłą, obok której stoczono dwie bitwy podczas Powstania Styczniowego. Pierwszą: 30 maja 1863 r. (oddziały polskie poniosły duże starty i musiały się wycofać), drugą wygraną – 4 sierpnia 1863 r. pod dowództwem podpułkownika Michała Heidenreicha-Kruka. Miejsce bitwy nazwano Złotą Górą. Bitwę upamiętnia pomnik wystawiony w 1929 r. oraz tablica pamiątkowa ufundowana w 130 rocznicę bitwy.
Józefów nad Wisłą – miasto założone przez Andrzeja Potockiego w 1687 roku, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Józefów. Zabytki:
– kościół barokowy pw. Bożego Ciała;
– klasztor pobernardyński (dwukondygnacyjny, usytuowany poprzecznie w stosunku do osi podłużnej kościoła);
– zespół pałacowo-parkowy obejmujący: pałac przebudowany w II poł. XVIII w. oraz przed II wojną światową przez Jana Koszczyca Witkiewicza, po zniszczeniach wojennych poddany w latach 60-tych generalnemu remontowi, park z rzeźbą – kamienna ławka parkowa z rzeźbą Chrystusa;
– Kluczkowice Osiedle – zespół pałacowo – parkowy, w skład którego wchodzą: pałac murowany z lat 1821-1831 roku, przebudowany w końcu XIX w., park krajobrazowy oraz murowana wozownia z I pol. XIX w., siedziba Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach.
Piotrawin – wieś w gm. Łaziska, malowniczo położona na skarpie Małopolskiego Przełomu Wisły.
– zespół pałacowy obejmujący: neoklasycystyczny murowany pałac, wniesiony na 10 metrowej skarpie wiślanej, pełniący od XVIII do XIX w. funkcję plebanii, przebudowany w końcu XIX w. i w 1927r. , od strony zachodniej posiada taras z widokiem na dolinę Wisły, murowany spichlerz z suszarnią z lat 20-tych XX w.
– kościół gotycki pw. Św. Tomasza Ap. i św. Stanisława B.M., wybudowany w latach 1437-1441 z fundacji bpa Zbigniewa Oleśnickiego, po uszkodzeniach podczas I wojny światowej restaurowany w latach 1914-1915 przez arch. Jana Koszczyca-Witkiewicza,
– murowana kaplica pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, z lat 1437-1441,
– murowana dzwonnica z 1791 r.,
– murowana plebania z 1902 r.
– ogrodzenie murowano-żelazne z bramą i bramkami z 1902 r.
– „Kamieniołom Piotrawin” – położony na północnym skraju miejscowości Kolonia Kaliszany. Bardzo interesujące stanowisko geologiczne. W wysokiej (na prawie 40 m) ścianie wyrobiska odsłaniają się skały węglanowe bogate w skamieniałości pochodzące z końca ery mezozoicznej. Na skarpach kamieniołomu występują ciekawe zbiorowiska roślinności stepowej i ciepłolubnej. Znakomity punkt widokowy. Daleko na horyzoncie widać stąd najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich – pasmo Łysogór i pasmo Jeleniowskie.
Inne szlaki rowerowe i propozycje wycieczek – wycieczka szlakiem „Gościniec Piotrawiński” – rozpoczyna się w miejscowości Niedrzwica Kościelna, przebiega przez teren Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak kończy się w miejscowości Piotrawin. Łączy się z ze ze szlakiem rowerowym koloru niebieskiego –Dolina Chodelki, ze szlakiem rowerowym koloru żółtego „Kazimierz Dolny-Opole Lub.- Bęczyn”, ze szlakiem rowerowym koloru zielonego „Opole Lubelskie-Kluczkowice Osiedle”, szlakiem rowerowym koloru czerwonego „Kazimierz Dolny-Kraśnik” oraz ze szlakiem rowerowym koloru zielonego „Małopolski Przełom Wisły”, tworząc liczne pętle. Jadąc szlakiem warto odwiedzić Muzeum Regionalne w Kluczkowicach oraz zatrzymać się w miejscowości Kaliszany Kolonia i podziwiać panoramę Wisły z punktu widokowego „Kamieniołom Piotrawin”.