Miejscowość ta od wieków słynie z garncarskich tradycji. Sięgają one XVI w. Rozwojowi rzemiosła w tym miejscu towarzyszył odpowiedni surowiec – glina, której pokłady znajdowały się w samym Baranowie i jego okolicach.
Do końca XX w. w Baranowie garncarstwem zajmowali się spadkobiercy dawnych rodzinnych tradycji tego rzemiosła. Wykonywali m.in.: dzbany, donice, garnuszki, skarbonki, dwojaczki, flakony oraz zabawki dla dzieci – kogutki i piszczałki. Ich wyroby można było kupić na targach i jarmarkach m.in. w Kazimierzu Dolnym, Wąwolnicy, Puławach, Kurowie, Markuszowie. Baranowscy garncarze, mieli w przeszłości swój cech (założony w 1779 r.).
W latach 90-tych minionego wieku baranowscy garncarze zniknęli z krajobrazu małomiasteczkowych targów i jarmarków. Przejeżdżając przez tę miejscowość warto odwiedzić Izbę Tradycji w Baranowie utworzona przy Gminnym Centrum Kultury (zwaną też Izbą Garncarską). Znajdują się w niej zbiory dawnych mistrzów, dokumenty, cenne pamiątki oraz fotografie przekazane przez rodziny garncarzy. Organizowane są tu warsztaty garncarskie dla dzieci i dorosłych.