Dystans: około 65 km

Jak tutaj dojechać?

Do Ostrowa Lubelskiego można dojechać wyłącznie samochodem. Jeśli ten etap wycieczki chcemy rozpocząć rano, warto dzień wcześniej zaplanować tutaj lub w najbliższej okolicy nocleg w hotelu, agrokwaterze lub pensjonacie.

Charakterystyka trasy

Ósmy etap głównej pętli Krainy Rowerowej przebiega przez gminy: Ostrów Lubelski, Serniki, Lubartów, Kamionka, Garbów, Markuszów i Nałęczów. Na odcinku od Ostrowa Lubelskiego do Garbowa trasa nie jest wymagająca. Utrudnienia pojawiają się za Garbowem gdzie występują liczne wzniesienia.

Trasa prowadzi głównie drogami lokalnymi o niskim natężeniu ruchu o nawierzchni asfaltowej. Drogi polne i leśne występują na następujących odcinkach:

– za Nową Wolą do Czerniejowa (około 2 km),

– za Czerniejowem do Sernik (około 3 km),

– przed miejscowością Kawka (około 500 m),

– na wysokości miejscowości Pryszczowa Góra (kilkaset metrów),

Etap ósmy kończy się przy dworcu kolejowym Nałęczów w miejscowości Drzewce Kolonia. Tutaj kursują pociągi dalekobieżne i lokalne. Stąd mamy 4 km do centrum Nałęczowa. 

Możliwe utrudnienia

Należy zachować szczególną ostrożność w miejscowości Łucka Kolonia podczas przekraczania drogi krajowej nr 19 gdzie jest duże natężenie ruchu oraz w Garbowie przekraczając drogę wojewódzką nr 874.

Rekomendowane miejsca odpoczynku

– Czerniejów – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami,

– Serniki – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami na przystani kajakowej nad Wieprzem, plaża nad rzeką, plac zabaw,

– Stary Tartak – parking, wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami, toalety, mapa z oznakowaniem terenu i informacjami o Kozłowieckim Parku Krajobrazowym, pomnik przyrody oraz Domek Myśliwski,

– Garbów – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami (przy urzędzie gminy Garbów),

– Zabłocie –  – wiata wypoczynkowa ze stolikami i ławeczkami (jest naprzeciwko zagrody edukacyjnej i olejarni „Skarby Natury”).

Warto zobaczyć:

Serniki – wieś, siedziba gminy Serniki:

Ranczo „Arka” – gospodarstwo agroturystyczne w dolinie rzeki Wieprz z małym ogrodem zoologicznym (m.in. dziki, strusie, konie, owce, kozy i inne) i ofertą różnych form rozrywki, w tym: przejażdżki na koniach i osiołku, zjeżdżalnia krzesełkowa, rejs małym statkiem po rzece Wieprz, minigolf, strzelanie z wiatrówki do tarcz,

kościół pw. św. Marii Magdaleny – późnobarokowy z elementami wczesnoklasycystycznymi, wzniesiony w latach 1758 – 1766 z fundacji Eustachego Potockiego, generała artylerii litewskiej, zaprojektowany przez Jakuba Fontanę.

przystań kajakowa nad Wieprzem – z drewnianymi altankami, mostkami, plażą i placem zabaw,

Garbów – wieś, siedziba gminy Garbów, historia miejscowości sięga początków XIV w., uzyskał lokację miejską w 1782 r., został zdegradowany do statusu wsi przed 1810 r.:

zespół pałacowo-parkowy z XIX w. z zabudowaniami folwarcznymi i klasycystycznym pałacem hr. Jezierskich, projektu Józefa Dietricha,

neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego – wzniesiony w latach 1908-1912, znajduje się w nim 1000-kilogramowy dzwon z 1512 r., uważany za protoplastę dzwonu „Zygmunta” na Wawelu, ufundowany przez kapelana króla Zygmunta Starego ks. Jana Ożarowskiego,

– fasada dawnego barokowego kościoła parafialnego z XVIII w., spalonego przez wojska rosyjskie w 1915 r., wpisana do rejestru zabytków jako ruina krajobrazowa

Zabłocie – wieś w gminie Markuszów, tutaj urodził się Jan Pocek (1917-1971), wybitny pisarz ludowy, jego pomnik znajduje się w Markuszowie:

Olejarnia „Skarby Natury” – znajduje się przy samej trasie, wytwarza produkty lokalne takie jak: oleje tłoczone na zimno, kasze, mąki; naprzeciwko jest miejsce wypoczynkowe dla rowerzystów (wiata, stoły, ławeczki),

Bronice – wieś w gminie Nałęczów, jej historia sięga początków XV w.:

pałac – wybudowany po 1798 r. w stylu klasycystycznym według projektu Christiana P. Aignera w miejscu poprzedniego obiektu, który miał założenia renesansowe. Obecnie jest własnością prywatną.

Drzewce Kolonia – wieś w gminie Nałęczów:

dworzec kolejowy Nałęczów – znajduje się na skraju wsi Kolonia Drzewce, 4 km od centrum miasta Nałęczów. Dawniej stacja Nałęczów, do której przyjeżdżali pisarze Bolesław Prus i Stefan Żeromski (często przebywający w uzdrowisku), znajdowała się w miejscowości Sadurki i była dostępna dla pasażerów od 1877 r. kiedy otworzono ruch pociągów na Nadwiślańskiej Drodze Żelaznej; dzisiejszy budynek dworcowy został wybudowany w 1925 r., jego architektura przypomina połączenie stylu dworkowego z elementami renesansu lubelskiego. Obok dworca znajduje się infrastruktura nieczynnej obecnie Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.

Inne szlaki rowerowe i propozycje wycieczek

– wycieczka garbowskim czarnym szlakiem „Śladami dworów garbowskich” w postaci pętli na dystansie 35 km.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.